Koronaviry představují velkou rodinu virů kolujících zejména ve zvířecích populacích, některé z nich mohou vyvolávat onemocnění i u člověka. Nový typ koronaviru nazvaný SARS-CoV‑2 je původcem celosvětově se šířící nákazy respiračním onemocněním COVID-19, které bylo poprvé popsáno v čínském Wu-chanu v prosinci 2019. SARS-Cov‑2 způsobuje onemocnění s pestrým klinickým průběhem od lehce probíhající virózy přes postižení dolních cest dýchacích až po těžké akutní respirační selhání (odtud SARS-CoV z angl. Severe Acute Respiratory Syndrome). 11. 3. 2020 nazvala Světová zdravotnická organizace (WHO) šíření viru SARS-CoV‑2 globální pandemií.
V oblasti léčby probíhá neustále rozsáhlý výzkum léčivých látek a přípravků, u nichž se hodnotí účinnost a bezpečnost léčby nemoci COVID-19. Jediným dosud registrovaným přípravkem k léčbě COVID-19 u vybraných pacientů je antivirotikum remdesivir. Data z rozsáhlého klinického hodnocení v indikovaných případech podporují také použití dexamethasonu. Kromě léčiv působících přímo proti viru (antivirotika) a protizánětlivých léčiv přibývá klinických hodnocení na léčbu trombotických komplikací (vzniku krevních sraženin), které jsou spojovány s onemocněním COVID- 19. V popředí zájmu jsou nyní zejména monoklonální protilátky, kombinace různých látek s remdesivirem a vývoj vakcín.
11. prosince 2020 schválila americká FDA (Food and Drug Administration) ve zrychleném režimu 1. vakcínu proti nemoci COVID-19 vyráběnou firmou Pfizer-Biontech. Evropská léková agentura EMA (European Medicines Agency) tuto vakcínu doporučila k podmínečné registraci 21. 12. 2020 a vzápětí ji schválila k použití na území Evropské unie Evropská komise. Postupně EMA doporučila k podmínečné registraci také vakcíny od výrobců Moderna a AstraZeneca. I ty byly unijními orgány schváleny, v současné době lze tedy v členských zemích EU používat vakcíny tři. Vakcína Comirnaty od Pfizer-Biontech je určena pro jedince starší 16 let a vyžaduje aplikaci dvou dávek s odstupem 21 dní. Vakcíny firem Moderna a AstraZeneca jsou pro osoby od 18 let, rovněž se aplikují ve dvoudávkovém schématu; vakcína od Moderny 28 dní od první dávky, druhá dávka vakcíny AstraZeneca by měla být podána 28–84 dní po první dávce. Vakcíny od různých výrobců nejsou zaměnitelné.
Odborné stanovisko k očkování proti nemoci COVID ‑19 u pacientů s plicní hypertenzí
Infekce virem SARS-CoV‑2 vyvolávající onemocnění COVID-19 může způsobovat celou řadu komplikací postihujících mnoho orgánů, zejména plíce a srdečně-cévní systém. Je obecně známo, že pacienti s onemocněním srdce a oběhové soustavy mají vysoké riziko těchto závažných komplikací a také vyšší smrtnost v porovnání s jedinci bez kardiovaskulárního onemocnění. Předpokládá se proto, že vakcinace vysoce rizikových nemocných včetně pacentů s plicní hypertenzí by měla podstatně snížit riziko jejich úmrtí. Podání vakcín je ve většině případů považováno za bezpečné. Léčba protisrážlivými léky (Warfarin ® nebo přímá antikoagulancia jako Pradaxa ®, Eliquis®, Xarelto®, Lixiana®) není kontraindikací očkování. Nemocní na antikoagulační terapii by však měli tuto skutečnost předem hlásit, při pochybnostech a ve specifických situacích (např. kolísavé INR ) je vhodné se včas poradit s ošetřujícím lékařem.
Podle současných poznatků lze očkování proti nemoci COVID-19 pacientům s plicní hypertenzí doporučit. Jedná se o vysoce rizikové nemocné, kteří by měli být očkováni přednostně. Nicméně prioritizace a organizace očkování proti nemoci COVID-19 podléhá Strategii očkování MZ ČR.
Výše uvedené vyjádření vychází ze stávajícího Odborného stanoviska ČKS (České kardiologické společnosti) a budeme jej průběžně aktualizovat na základě vývoje vědeckých poznatků a medicínských znalostí.
Zatím apelujeme, aby všichni důsledně dodržovali protiepidemická opatření, tj.
- nosit ochranu nosu a úst
- dbát na hygienu rukou
- dodržovat bezpečnou vzdálenost a omezit sociální kontakty.
Pro více informací o onemocnění COVID-19, léčivých přípravcích, vakcinaci a očkovacích látkách můžete použít následující odkazy:
https://www.infekce.cz/zprava21-08.htm
https://www.phaeurope.org/news-events/covid-19/
https://phassociation.org/covid-19/